15/09/2016
11 września , już po raz VII, odbył się piknik dla miłośników zwierząt „Ursynów…dobry dla zwierząt” którego organizatorem jest Fundacja PEGASUS.
Na terenie zielonym Urzędu Dzielnicy Ursynów spotkali się wszyscy, którym los naszych mniejszych braci leży na sercu. W tym roku skupiliśmy się na pomocy zwierzętom w sytuacjach dla nich trudnych i niecodziennych jak wypadek, zaginięcie bądź znalezienie zwierzaka bez opiekuna. Uczyliśmy się prawidłowych reakcji i podejmowanych czynności tak aby zwierzak oraz udzielający pomocy byli bezpieczni. Dr. Partycja pokazywała „pierwszą pomoc” przy urazie, udarze cieplnym oraz usuwaniu kleszczy a ratownicy medyczni instruowali jak opatrzyć ewentualne ranki, które mogą się przydarzyć, gdy sami śpieszymy z pomocą czworonogom.
Świętowaliśmy 15-lecie powstania na Ursynowie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i powołania pierwszego w Warszawie, a nawet w kraju Eko patrolu w strukturze ursynowskiej straży miejskiej. Pomysł na wprowadzenie takiego programu wziął się z potrzeby rozwiązania problemu wałęsających się po Ursynowie bezdomnych psów oraz kotów.
Samorząd Ursynowa chciał przeciwdziałać tym zjawiskom w sposób humanitarny
i tak w 2001 roku powstał „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi” – pierwszy i jedyny w Warszawie, który znalazł naśladowców na terenie innych gmin w Polsce,
a od ponad 10 lat realizowany jest w całej Warszawie.
Uhonorowani przez Burmistrza Roberta Kempę zostali twórcy programu Pan Andrzej Beuth, który w 2001 roku był Pełnomocnikiem Burmistrza Gminy Ursynów ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, a co istotniejsze pomysłodawca i głównym twórcą Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi,
Pani Krystyna Nowak, oraz Pani. Ewa Rosińska, które nadal z dużym zaangażowaniem zajmują się opieką nad zwierzętami bezdomnymi i wolno żyjącymi - w ramach działań Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów.
oraz Piotr Mostowski, który po doświadczeniu zdobytym na Ursynowie, przez kilka lat kierował Referatem ds. Ekologicznych, a obecnie pełni obowiązki Zastępcy Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Pamiętajmy , że dzwoniąc pod numer 986 uzyskamy pomoc gdy spotkamy zwierzę chore, ranne oraz wolno żyjące wymagające pomocy , które pozostaję w granicach miasta.
Dziś śmiało można powiedzieć, że ursynowski pomysł na rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt sprawdził się. Najlepiej świadczy o tym fakt, że programem objętych zostało do tej pory niemal 2700 zwierząt tj. ponad 600 psów i niemal 2100 kotów wolno zyjących.
Jak co roku, Marzena Domińczak oraz klub agility F***x wspaniale zaprezentowali aktywność psów zapraszając uczestników do wspólnego treningu i zabawy. Podczas takich zabaw uczymy psa posłuszeństwa jednocześnie nawiązując z nim wspaniałą więź . Było nam niezmiernie miło gościć Grupę Agility ze Stargartu GAS, mistrzów świata agility owczarków. Falka i Łobuz pokazali, że nie tylko psy predysponowane do tego sportu mogą fantastycznie bawić się i współpracować. Trzymamy kciuki za ich występy na międzynarodowych zawodach.
Pomimo nieznośnego upału dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w zaproponowanych przez nas atrakcjach. W konkursie na Najsympatyczniejszego zwierzaka wzięło udział kilkadziesiąt czworonogów. Eksperci udzielali wyczerpujących odpowiedzi jak prawidłowo opiekować się pupilem, tak aby pupil był u nas szczęśliwy. Gościliśmy również organizacje ratujące i na co dzień zajmujące się zwierzakami : Fundacja Karuna , Uszate Serca Warszawy, Karmimy Pasiaki. Ich codzienna praca i zaangażowanie sprawia, ze zwierzęta wracają do zdrowia i znajdują nowy dom.
Trzeba również wspomnieć o ursynowskich klinikach weterynaryjnych Maxi- Wet oraz Puls Vet od wielu lat współpracujące z „…dobry dla zwierząt” oraz Stowarzyszeniu ESCCAP , ekspertom parazytologom udzielającym wyczerpujących informacji o bardzo ważnej dziedzinie dla zwierzolubów– przeciwdziałaniu pasożytom.
Z uwagi na upał, psy mogły schłodzić się zimna wodą z udostępnionego hydrantu i na bieżąco uzupełnianej wody w rozstawionych miskach. Dla opiekunów organizatorzy przygotowali smaczny poczęstunek z grilla.